İnek Nehri

nehirKöpeklerin havlamaları çok uzaklardan duyulmaya başladı. Onlar adeta bir müzik gibiydiler. Eski sahipleri bu bölgeyi gizemli suların toprakları olarak adlandırırlardı. Bu el değmemiş sularda berraklık o kadar çok ki… Yüz metreye kadar görüş açıklıkları hiç de nadir değil. Bu suların sıcaklığı ilginç yaratıkları kendisine çekiyorlar. Geniş akıntının sayısız nehre ayrıldığı bir delta… Nesilleri tükenmekte olan hayvanlar, her sene burada toplanırlar. Çünkü, bu türün sayılı örnekleri sadece burada hayatta kalabilirler. Kuyrukları vücutlarına göre çok küçük olan bu hayvanlar elleri olmadığı için cep telefonu kullanmazlar.

Bu levrekler değişken tuz oranına uyum sağlayabilirler. Çok sayıda olmaları pelikanları sevindirir. Kıyıda, sabırlı bir şekilde ziyafetlerini beklerler. Bir levrek sürüsü görülür ve ziyafete doğru yol alırlar. Avlanmaya istekli olmayanlar avlarını komşularından alırlar. Bu balık bolluğunda, kimse yemek kavgası yapmaz. Kahverengi pelikan her gün bir kilo balık yer. Kışın sular soğuk olduğu için dalışlar daha fazla enerji gerektirir. Deniz inekleri geçerken uğramışlardır.

Deniz ineklerinin davranışlarını inceleme işi yolumuzu nehirden yukarıya doğru değiştirdi. Etkileyici selvi ağaçları yolumuzu süslüyorlar. Kökleri nehrin içine kadar uzanıyor. Dul kadın otu ağaçları sarmış. Sığ sularda küçük bir mola vermeye ihtiyacımız var. Bu hayvanlar o kadar iyi huyludur ki hiç çekinmeden suya yanlarına girdik. Bunlar memeli hayvanlardır ve nefes almak için suyun yüzeyine çıkmak zorundalardır. Bu hayvanlarla ilgili bir çok efsane vardır. Söylentiye göre denizciler onları deniz kızı sanıyorlardı. Onlar bir dünya tarihidir. Bulunan en eski fosilleri 50 milyon yaşında. 30 yıl yaşayabilen bu canlıların erişkinleri 4 metre boyunda olabilirler. Bunlar cana yakın ve yumuşak başlıdırlar. Arkadaş bile olabilir hatta hal ve hatırlarını sorabilirsiniz. Resim çektirirken de adeta bir profosyonel gibi davranırlar.

Deniz inekleri büyük kara memelileri olan fillerle akrabadır. Derileri benzer şekilde yapılanmıştır. ve aynı şekilde pütürlüdürler. Hatta kısa yüzgeçlerinde belli belirsiz tırnakları vardır. Bu tür isimlerini kuyruklarından almaktadır. Geniş kuyruklu deniz ineği. Küçük guruplar halinde bir liderleri olmadan yaşarlar. Gerçek bir bağ sadece yavru ve anne arasında vardır.

Sadece birkaç aylık olan yavru, nehir ağzında doğmasaydı buraya kadar sağ olarak gelemezdi. Beslendikleri bitkiler çeşitlidir. Açık denizlerde bu yavru köpek balıkları tarafından yenebilirler.

Onların gerçek anlamda sakat kalmalarına da sebep olabilirler. Bu yumuşak hayvanların göç yolları bellidir.

Gerçi belli olmasa bize ne ki?

Komisyon bunlar için yollar belirliyor. Bu yollarda tekneler düşük hızlarla geçmek zorundalar. Artık medeniyetin getirdiği tehlikelerden korkmayı gerektirmeyecek olan bölgeye ulaştılar. Alice Panner düşen dalların yeni yaşam alanları oluşturduğunu farketti.

Nehirdeki balık bolluğu avlanma ihtiyacını en aza indiriyor. Ve böylece dinlenmeye daha çok vakit kalıyor. Yeşil deniz bitkileri yosunlar ve balıklar… Burada herşeyden bol miktarda var. Arada sırada bir karabatak dibe dalıp yiyecek arıyor. Böyle bir durumda akıllı bir balık kaçmayı seçer. Karabatakların tüylerinin ıslanmasını engelleyen yağları yoktur. Bu yüzden tüylerini kış güneşi ile kurutmak zorundadırlar.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: