Kutup Kurt

buzulYüzyıl önce dünyada sadece 1.5 milyar insan vardı. Bugün ise 6 milyarın üzerinde buna rağmen el değmemiş yerler var. Alice Panner bu el değmemiş yerlerle ilgili belgeselden aklında kalanları yazıyor.

Dünyayı güneşsiz hayal edin. Sürekli bir karanlıkta geçen kış mevsiminde sıcaklık -70 dereceye kadar düşer. Tüm diğer hayvanlar kaçarken penguenler kalır. Çünkü onlar bir hazineyi yumurtasını koruyorlardır. 4 ay boyunca güneş görmeyeceklerdir. Bu karanlık sona erdiğinde, Bir kutup ayısı ininden kafasını çıkarıyor ve bu baharın gelişini müjdeliyor. Yamaç boyunca yuvarlanıyor. Belki kürkünü temizlemek için belki de keyiften. Peşinden çıkan yavruları bu yeni ve aydınlık dünyaya ilk defa bakıyorlar. Dişi onları çağırıyor. Ama bu yamaç ilk adımlarını atmak için hiç kolay değil. Bu özel günde annelerine ulaşmak için çok hevesliler.

Kutup ayısı

5 ay beslenemeyen anne kutup ayısı vücut ağırlığının yarısını kaybeder. Bahar güneşi ılık havayla beraber anne için bir sorunu da beraberinde getirir. Anne fokları avlayacağı av alanlarına ulaşmalıdır. Yavruların bu eksi 30 derece sıcaklıkta inin verdiği korumaya ihtiyaçları var.

Kutup ayıları inden çıkalı 6 gün oldu henüz çok küçük olan yavrular kolayca üşüyebileceğinden onları hareketli tutmaya çalışır. Açlıktan zayıf düşen annenin bu yamaçlarda yiyecek olmaması sebebiyle işi gerçekten çok zor. 10. günde yuvadan bir buçuk kilometre uzaktalar. Yavrular için sınav zamanı, kendilerine güvenleri son derece artmış. Ama annelerinin aksine hiç aceleleri yok. Nihayet yolculuklarına tam zamanında hazır gibiler sahilin bir kaç kilometre açığında buz kırılmaya başladı. Anne artık yemeleri gereken fokları avlayabilir.

Yazla beraber 24 saat güneş ve eriyerek değişen bir yeryüzü yapısı oluşur. Bu vahşi sınırda tabiat en büyük gösterilerinden birini sergiler. Oradan geçen 3 milyon üyeye sahip sürünün muhteşem büyüklüğü ancak havadan bakıldığında anlaşılabilir. Sürekli hareket halinde olan bu sürüde yeni doğan yavrular doğdukları gün ayağa kalkmak ve koşmak zorundadırlar.

Kurtlar

Ama bu büyük sürü yalnız yol almaz. Kutup kurtları, 8 veya 10 kurtluk sürüler halinde onları takip ederler. Peşinde oldukları yeni doğmuş yavrulardır. Sürünün üzerine dosdoğru koşarak panik yaratma taktiği uygularlar. Sürü dağılır ve tek kalan hayvanları hedef almak kolaylaşır. Karmaşa sırasında bir yavru annesinden ayrılır. Yere sağlam basmayı sürdürüp kaçmayı başaramazsa kurttan kaçamaz. Bu aşamada av ve avcı eşit durumda. Hata olmazsa kurt bir buçuk kilometre sonra kovalamaktan vazgeçmek zorunda kalacak.

Yaz ortası ve güneş gün boyu batmıyor. Bu enlemlerde güneşin ışınları kendisini anca gösterir. Ve yeterli enerjiyi toprağa ulaştıramazlar. Bu bodur çalılar kutup ormanlarının sınırını işaret ederler. Kozalaklı ağaçların iğne yaprakları yenemeyeceği için bu ormanda fazla hayvan yaşamaz. Karın ayak izleriyle bozulmadığı sessiz ve sakin bir ormandır. Kuzey kutbu kışında güneyden gelen baharla beraber… Yer küreyi saran bu muazzam orman öyle çok oksijen üretir ki, o kadar olur yani…

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: