Su, Güneş ve Göç

gocKolay yenen ve hazmedilen geniş yapraklar sayesinde hayvanlar da güneşin enerjisinden paylarına düşeni alabilirler. Mevsim yaz ve her yer cıvıl cıvıl… Ama bu uzun sürmeyecek Bu ağaçlar dondan zarar görerek yapraklarını döktüklerinde, bölge çoraklaşacak ve yiyecek bulmak zorlaşacak.

Hayvanlar göç etmeli, kış uykusuna yatmalı, veya aylarca açlığa katlanmalıdır. Av hayvanları azaldı ve avcının saklanacağı bitki örtüsü kalmadı. Geyikler sert geçen kışın etkisiyle sık sık ölür. Bunlar vahşi doğada yaşayan yırtıcılar için bulunmaz birer nimet olurlar. Tüm hayvanlar az bulunsun ya da yaygın olsun, güneşin enerjisine bağlıdır. Japonya’da kirazların çiçek açması baharın gelişini müjdeler. Güneşin enerjisiyle buluşan tabiat renklenir. Mevsimleri oluşturan eğik yörüngede dönen güneşin mükemmelliğiyle birbirini takip edem mevsimler, sürekli bir döngü içerisindedirler.

Bu orman yerkürenin sadece %3’ünü kaplıyor ama milyonlarca türü içerisinde barındırıyor. Farklı bitki hayvan ve böceklerin yaşadığı farklı ortamları vardır. Güneş ışınları ağaçların üst kısımlarını beslerken alt kısımlara ancak %2’si ulaşabilir. Sadece kuşların sesleri bile dinleyişinize göre çok güzel veya çok korkutucu olabilir. Besleyici öğelerin bolluğu bu ormanda gözleri kamaştırıyor. Gösteri için her şey dört dörtlük olmalı. Artık erkek kuş dişisini etkilemeye hazır.

Su olmasa yaşam da olmazdı. Ne var ki suyun kara üzerindeki dağılımı eşit değildir. Yeryüzündeki karaların 3’te 1’i çöllerle kaplıdır. Afrika’da gördüğümüz bu çölde, binlerce fil aynı anda su bulmak için harekete geçtiler. Sadece onlar değil, daha bir çok tür aynı anda yola çıktılar. Dünyanın hiç bir yerinde bu kadar kapsamlı bir göç yoktur. Hepsi bir amaçla hareket eder. İşin ilginci şu anda kuru olan bir bataklığa gidiyorlar. Onlar vardığında sular da gelmiş olacak. Bu gerçekten de mükemmel bir zamanlama.

Kum fırtınasına yakalanan hayvanlar için kurtuluş ağaçlık alana ulaşmak. Ana sürü ağaçlığa güven içinde ulaşıyor. Fırtına dinmeye başlıyor ancak bütün filler o kadar şanslı değil. Susamış ve yorgun fil annesinin izlerini yanlış yöne doğru takip ediyor.

Kurak mevsiminin doruğundan çıkıp suya kavuşuyoruz. Beş ay süren bu suyun gelişi, kuruyup çatlamış topraktaki böcekleri yüzeye çıkararak kuşlar için ve her türden hayvan için bir şölen gerçekleşir. Deltaya ilk gelenler çeşit çeşit kuşlar olur. Onların ardından mandalar gelir. Sürünün haftalar süren yürüyüşü nihayet sona ermiştir. Çölün bu kısmı bereketli bir cennete dönüşür. Dünyanın hiç bir yerinde suyun hayat verme gücü böylesine sergilenmez.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s


%d blogcu bunu beğendi: